Répássy: Újra beindul a törvénymódosítási nagyüzem
Büntető tárgyú jogszabályok sokaságán és ötven egyéb törvényen is változtatni kell az új Büntető törvénykönyv jövő nyári hatályba lépéséig - mondta az igazságügyi államtitkár.
Büntető tárgyú jogszabályok sokaságán és ötven egyéb törvényen is változtatni kell az új Büntető törvénykönyv jövő nyári hatályba lépéséig - mondta az igazságügyi államtitkár.
A hatóság hozzáférhetetlenné teheti majd azokat az internetes tartalmakat, amelyek közzétételével bűncselekmény valósul meg. Különösen súlyos bűncselekmények - például gyermekpornográfia, terrorcselekmény, rasszista cselekmény, személyes adattal való visszaélés - esetén a tartalom végérvényesen hozzáférhetetlenné válik.
A fideszes politikus szerint a kormány az adóemelések után még pártpropagandát is folytat állami pénzből.
A kormány szerdai ülésén értékeli az Alkotmánybíróság (Ab) döntését a bírák nyugdíjazásának alkotmányellenessé nyilvánításáról, és várhatóan ekkor tesz javaslatot az Országgyűlésnek az Ab által megállapított ellentmondások feloldására - mondta a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára az MTI-nek.
Nem okoz gondot a jogalkalmazásban a jogos védelem büntető törvénykönyvbe foglalt lehetőségének kiterjesztése - mondta a Magyar Hírlapnak adott interjúban Répássy Róbert igazságügyi államtitkár, aki hangsúlyozta: tudatos döntés, hogy a támadásból fakadó következményeket az elkövetőnek vállalnia kell.
A kormány szerint egy lakásba behatoló betörőnek a bűncselekmény minden kockázatával számolnia kell – ez a szemlélet tükröződik többek között az új, hétfőn elfogadott Büntető törvénykönyvön (Btk.), amely jövő nyáron lép hatályba. Az igazságügyi tárca államtitkárával a 12 éves korhatárról, a családon belüli erőszakról, és a drogfogyasztás szankcionálásáról is beszélgettünk.
Szűkítené a Kúria előtti felülvizsgálati eljárás lehetőségét a közigazgatási és igazságügyi miniszter törvénymódosító javaslata, amely vagyonjogi perekben emelné az értékhatár összegét, valamint egyes közigazgatási és munkaügyi perekben is értékhatárt vezetne be - az Országgyűlés Alkotmányügyi bizottságának hétfői ülésén általános vitára alkalmasnak tartották az előterjesztést.
Rogán Antal, Répássy Róbert, Szijjártó Péter – a Fidesz egykori titánjai az elmúlt tíz évben számos jelentős ügyet vittek keresztül az Országgyűlésben. Emlékeznek még a lex-Répássyra vagy "Az Apró-Gyurcsány-érdekkör privatizációból, állami megrendelésekből, illetve állami hitelekből történő meggazdagodásának titkairól" elnevezésű parlamenti vizsgálóbizottságra? A hvg.hu összeállításából megtudhatja, hol kezdték a pártban a ma már jelentős pozíciót betöltő politikusok.
A jogrendszer legfontosabb elemeinek felülvizsgálatába illeszkedik az új Büntető törvénykönyv (Btk.) - mondta Répássy Róbert, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára a kódex kormány által már elfogadott tervezetéről pénteken, a Károli Gáspár Református Egyetem szervezte konferencián Budapesten.
Összeegyeztethető a szigorú büntetőpolitika a gyermekjogokkal - hangsúlyozta Répássy Róbert, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) államtitkára kedden egy budapesti jogvédő konferencián.
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) igazságügyért felelős államtitkársága közleményben cáfolta a Népszava információit, amelyek szerint Darák Péter Kúria-elnök, három kollégiumvezető és a Kúria három elnökhelyettes-jelöltje a múlt hét végén titkos találkozón vett részt az igazságügyi államtitkárral.
A csőd- és a felszámolási eljárásokban tapasztalt visszaélések megakadályozását és a hitelezők érdekeinek védelmét szolgálja az igazságügyi államtitkár közlése szerint az a több jogszabály módosítását kezdeményező törvényjavaslat, amelyet csütörtökön reggel kezdett tárgyalni az Országgyűlés.
A magyar igazságügyi reform nemzetközi összehasonlításban is megállja a helyét, a bírói függetlenséget a legcsekélyebb mértékben sem csorbítja az új szabályozás - jelentette ki Répássy Róbert igazságügyi államtitkár a bíróságok szervezetéről és a bírák jogállásáról szóló törvényjavaslat csütörtöki, együttes általános vitáját megnyitó expozéjában.
Nem lassúak a bíróságok, a gazdasági és polgári perekben a magyar törvényszékek gyorsabbak még a svédországiaknál is. Viszont az igazgatás központosítása és tologatása nem segít a magyar bíróságok évtizedes, évszázados bajain, különösen akkor nem, ha egy teljesen kontrollálatlan, ellensúlyok nélküli hivatal kerül a bírói önkormányzat helyére. A Legfelsőbb Bíróság elnöke nem érti, hogy a kormány miért nem kérte ki a bírósági testületek véleményét az új törvény megalkotásakor, miközben az ügyészséget és az Alkotmánybíróságot megkérdezték. Interjú Baka Andrással.
A közigazgatási tárca igazságügyi államtitkára szerint szakmai szempontból szükséges módosításokat vezet be az a büntető tárgyú törvények módosítására tett kormányzati javaslat, amely szerint - meghatározott kivételektől eltekintve - minden szabadságvesztését töltő elítéltnek dolgoznia kell a büntetés-végrehajtási intézetekben, és nem kaphat pénzt médianyilatkozatáért az, akit jogerősen elítéltek.
Eltérnek a vélemények az uzsorázással kapcsolatban a parlamentben: az MSZP szerint az uzsorázás megítélése nem lehet az emberölésével azonos, a Jobbik szigorítaná a büntetési tételt, Répássy Róbert fideszes államtitkár szerint pedig a büntetőjogi megoldás csak az egyik irány az uzsorázás kapcsán.
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium szerint sem teszi szükségessé a januárban életbe lépő új alaptörvény módosítását a Strasbourgban elfogadott bíráló határozat.
A jövő évtől várhatóan az igazságügyi szolgálat koordinálná a kirendelt védők kijelölését, ezzel a kötelező védelem jobban szolgálná az alkotmányos garanciák érvényesülését - közölte a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium igazságügyért felelős államtitkára.
Ezúttal nem azt a vitát szeretném kinyitni, hogy jogállam-e az az állam, amelyet Répássy Róbert képviselni vél, hanem amellett érvelnék, hogy a „Kádár-huszározás” nem csupán a közbeszédet, a közmorált rombolja, nem csupán a társadalmi csoportokat, a családokat játssza ki egymás ellen, hanem az alkotmányos rendszerváltás totális semmibevételén is alapul és olyan érveket használ, amitől süt róla a homo kádárikusz eszméje.
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára szerint az 1990 előtt szolgált rendőrök "Kádár-huszárok", és munkájukat nem kellene elismerni.